ETH - rezerves aktīvs*
Rezerves aktīvi ir banku turēti aktīvi. Tas nodrošina citu aktīvu vērtību un līdzsvaro starpbanku darījumus. Rezerves aktīvi ir viegli pārvedami un ļoti likvīdi. Valsts parādzīmes, valūta un zelts ir centrālo banku rezerves aktīvi.
Arī ETH ir rezerves aktīvs.
Vēl ne centrālajām bankām, bet naudas protokoliem.
Un ETH rezerves assetu kvalitāte nodrošina Ethereum ekonomikas lietderība.
Lūk, kā pagājušajā nedēļā to formulēja Vitaliks Buterins:
ETH kā rezerves assets Ethereum ekosistēmā ir liela lietderība. Tas ir vienīgais pilnībā neuzticamais assets, ko var izmantot kā nodrošinājumu daudzām decentralizētām finanšu lietojumprogrammām. Tas ir dabisks assets, ko izmantot tādām lietām kā drošības depozīti. Tas ir ērtākais assets, ko izmantot maksājumiem starp Ethereum lietojumprogrammām.
ETH kā nodrošinājums. ETH drošības noguldījumiem. ETH darījumu līdzsvarošanai.
ETH, kas nodrošina Ethereum ekonomikai raksturīgu lietderību ne tikai kā degviela vai tīkla drošība, bet arī ar savu vērtību kā rezerves aktīvs.
Un tam ir jēga.
Lai cik traki tas neizklausītos, rezerves aktīvi ir vērtīgi tāpēc, ka tie ir vērtīgi. Un jo augstāka ir to likviditāte un kopējā vērtība, jo labāk tie var kalpot kā rezerves aktīvi.
(Starp citu, tā ir refleksīva (pašpastiprinoša) īpašība. Augstāka ETH vērtība padara to par labāku rezerves aktīvu, kas noved pie augstākas ETH vērtības, padarot to par labāku rezerves aktīvu, un tā tālāk).
ETH vērtība ir lietderība.
Tas nozīmē, ka ETH cena ir ekonomiskais darijumu ātrums.
*Aktīvi ir uzņēmuma resursi, kas iegūti dažādu darījumu ceļā un var tikt pielietoti peļņas gūšanai.
Padomājiet par DAI.
DAI ir sintētisks aktīvs, kas piesaistīts dolāram un nodrošināts ar ETH kā rezerves aktīvs - ETH parāda parādzīme, ko emitē Maker money protokols. Tas darbojas līdzīgi kā bankas agrāk emitēja ar zeltu nodrošinātas banknotes vai kā agrāk dolārus varēja apmainīt pret dārgmetāliem.
Šodien DAI izmanto 316 miljonus dolāru ETH, lai izkaltu 86 miljonus dolāru DAI.
Tas nozīmē, ka 1,3 % no visa ETH piedāvājuma ir DAI kā rezerves aktīvs.
Bet pieņemsim, ka ETH tīkla vērtība ir 50x mazāka nekā šodien. Tātad 446 miljoni dolāru, nevis 22 miljardi dolāru. 2016. gada līmenis. Lai iegūtu $86m DAI ar tādu pašu nodrošinājuma attiecību, būtu nepieciešami 70% no visa ETH piedāvājuma. DAI nevarētu reāli pieaugt virs 100 milj. dolāru. Boutique naudas nekas pasaulē mainās.
Bet kas būtu, ja ETH tīkla vērtība būtu 50x lielāka nekā šodien? Tas ir 1,1 triljons dolāru tīkla vērtības ar ETH cenu virs 10 000 dolāru. Tādā gadījumā, izmantojot 30% ETH piedāvājuma ar līdzīgu attiecību, DAI pārsniegtu 100 miljardus dolāru - sākumposma globālās valūtas lielumu.
Saprotat, par ko es runāju?
DAI potenciālo lielumu ierobežo ETH ekonomiskā caurlaidspēja.
Ja ETH cena palielinās, palielinās arī naudas protokoliem pieejamā ekonomiskā caurlaidspēja. Līdzīgi kā zvanu internets pret optisko šķiedru tikai naudai.
Vērtība ir lietderība.
ETH ir vienīgā iespēja
Jūs sakāt, ka tas ir muļķīgi. Kāpēc neizmantot citus žetonizētus vērtības avotus kā nodrošinājumu kaut kam tādam kā DAI? Tokenizēts USD, nekustamais īpašums, valsts obligācijas, pat BTC šķiet labs kandidāts.
Pievērsiet uzmanību tam, ko Vitaliks teica iepriekš, ETH ir "vienīgais pilnībā neuzticamais aktīvs, ko var izmantot kā nodrošinājumu". Viņam ir taisnība. ETH ir vienīgais Ethereum rezerves aktīvs, kam nav kādas uzticamas atkarības. Tas ir vienīgais rezerves aktīvs, par kuru norēķini pilnībā notiek ķēdē - digitālais uzrādītāja instruments.
Pāršķirstiet alternatīvo rezervju sarakstu:
USDC: juridiskās sistēmas norēķini / uzticība Coinbase
Real-Estate: likumīgas sistēmas norēķini / fiziska konfiskācija / uzticēšanās emitentam.
Valsts obligācijas: norēķini juridiskajā sistēmā / uzticēšanās emitentam
wBTC: ķēdes norēķini / uzticība BitGo
tBTC: ķēdes norēķini / uzticēšanās Oracle / joprojām nepieciešams ETH nodrošinājums
Tagad ETH:
ETH: onchain norēķini / bez uzticības
Redzat atšķirību?
Jā, bez šaubām, būs pieprasījums pēc mazāk uzticamiem aktīviem. Bet, ja jūs vēlaties tīri bezuzticības rezerves aktīvu Ethereum - kaut ko tuvāku vietējam Bitcoin un tālāk no tokenizēta vērtspapīra - tad ETH ir neaizstājams.
Tā ir jūsu vienīgā iespēja. Un tā ir jūsu labākā iespēja.
Trustless* rezerves aktīvi bāzē
Varbūt jūs esat skeptiski noskaņots, ka vidusmēra cilvēks kādreiz dotu priekšroku neuzticamiem aktīviem, ja tas nozīmētu zināmu ērtību upurēšanu. Tas ir labi. Es arī esmu.
Taču jāatceras, ka neuzticams aktīvs var kļūt uzticams, bet otrādi tas nav taisnība. Jūs varat ņemt ETH un padarīt to uzticamu, ievietojot to Coinbase un pārvēršot par Coinbase-IOU, bet jūs nevarat padarīt Coinbase-IOU tikpat neuzticamu kā tīru ETH.
Tāpēc es domāju, ka, visticamāk, neuzticami un neitrāli aktīvi veidos šīs paralēlās naudas sistēmas bāzi, uz kuras tiks veidoti visi pārējie uzticamie aktīvi. TCP/IP neitralitāte ir iemesls, kāpēc internets tika pieņemts tik plaši. Tas nebūtu noticis, ja tas piederētu Microsoft.
Kāpēc vērtības internetam vajadzētu būt citādākam?
*trustless - Tas, kam var neuzticēties.
Vērtību internets
Atgriezties pie DAI. Tas nav vienīgais ETH kā rezerves aktīva izmantošanas veids. Gandrīz visi naudas protokoli kaut kādā veidā izmanto ETH kā rezerves aktīvu. Uniswap to izmanto kā dziļi likvīdu tirdzniecības pāri. Compound to izmanto kā uzticamu nodrošinājuma avotu.
Un viens no aizraujošākajiem ETH ekonomiskās joslas platuma izmantošanas veidiem ir neuzticamas sintētikas pasaule, kas šobrīd strauji un nikni attīstās. Pagājušajā nedēļā pēc UMA protokola izmēģināšanas es par to uzrakstīju tvītu:
Neuzticams rezerves aktīvs apvienojumā ar tādu naudas protokolu kā UMA ir spēcīga lieta. Tas dod iespēju ikvienam pasaulē emitēt, tirgot, aizdot, aizņemties jebkuru aktīvu - iegādāties TELSA riska darījumus interneta kafejnīcā mazā pilsētā Centrālamerikā. Vai īstermiņa nekustamo īpašumu Sanfrancisko.
Globāli, bez atļaujām, atvērti.
Nav robežu.
Vai tas šķiet dīvaini?
Atceraties, kad ideja par sava televīzijas kanāla raidīšanu no jebkuras vietas pasaulē bija dīvaina?
Vērtības internets.
Naudas vērtības krātuve = lego
Mans draugs Deivids Hofmans (David Hoffman) ir radījis frāzi "naudas lego", lai aprakstītu naudas protokolu komponējamību ETH. Jūs saslēdzat naudas funkcijas kopā ar kodu, lai izveidotu naudas lietvārdus, kas izpilda naudas darbības vārdus. Tāpat kā lego.
Un vissvarīgākais naudas lego ir tas, kas atrodas visam šim lego apakšā. Programmējamais vērtības glabātājs lego, kas tiek sasprausts kopā ar citiem, lai radītu neuzticamus stabilkoinus, biržas, naudas tirgus un sintētiskos aktīvus.
Bez kriptogrāfiskās vietējās vērtības glabātavas šie naudas protokoli vispār nebūtu neuzticami. Tiem būtu jāimportē vērtības avoti no mantotajām finansēm.
ETH - Ethereum ekonomikas rezerves aktīvs.
ETH - vērtības glabāšanas naudas lego.
Ceļi ejami...
Nebūtu pareizi norādīt, ka ETH kā rezerves aktīvam vēl ir tāls ceļš ejams. Iepriekš minētajos sintētiskajos piemēros ir kapitāla neefektivitātes problēmas, kuras daļēji var mazināt ar identitātes sistēmām un jaunu mehānismu izstrādi.
ETH ir arī ļoti svārstīgs. Lai gan tas ir sagaidāms jaunās preču naudas sākumposmā, tas ir izaicinājums uz tās balstītām sistēmām. Tādas sistēmas kā Maker palīdz stabilizēt ETH, un es sagaidu, ka pieaugs ETH DAI formas (DAI galu galā ir tikai stabilizēts ETH) kā rezerves aktīva izmantošana.
Tomēr, neskatoties uz problēmām, ja jūs pieveriet acis, jūs to varat redzēt. ETH kā rezerves aktīvam ICO līdzekļu piesaistīšanai vajadzēja būt agrīnai norādītei. ETH izmantošana šodien DeFi protokolos tagad padara to acīmredzamu: ETH kļūst par rezerves aktīvu mūsu acu priekšā.
Ceļš uz naudu
Savu iepriekš minēto paziņojumu Vitāliks noslēdza ar šo:
Tātad ceļš uz ETH kā [naudas] lietderību ir atšķirīgs no Bitcoin kopienas izvēlētā ceļa, bet tas joprojām ir..."
Viņš tika nogriezts, bet es domāju, ka viņš bija gatavs beigt ar "joprojām derīgs".
Tas izklausās ļoti līdzīgi pagājušajā nedēļā publicētajam stāstam par divām naudas sistēmām. Un es domāju, ka tā ir taisnība. ETH kā pasaules rezerves aktīva ceļš ir apmēram šāds:
1. posms: ETH kļūst par Ethereum ekonomikas rezerves aktīvu.
2. posms: ETH kļūst par kriptoekonomikas rezerves aktīvu.
posms: ETH kļūst par pasaules ekonomikas rezerves aktīvu.
Pašlaik mēs atrodamies 1.-2. posmā. Mēs zināsim, ka esam trešajā posmā, kad lielās finanšu iestādes un centrālās bankas sāks iepirkt ETH un ETH obligācijas savām bilancēm.
Un ir ļoti iespējams, ka ETH nekad nesasniegs 3. posmu. Bet ir iespēja, ka tā sasniegs. Un, ja tas kādreiz notiks, tad tas būs tāpēc, ka tas būs pirmais stiprums kā rezerves aktīvs plaukstošai Ethereum ekonomikai.
ETH kā 1. posma rezerves aktīvs var mērāms triljonos.
ETH kā 3. posma rezerves aktīvs var sasniegt desmitiem triljonu.
Tāda ir likme.